Knižní hrdinky, které milovaly, ale nebyly milovány...

5:45:00Stále čtu, pořád jsem v knihách. Když nejsem v knihách, tak píšu a přemýšlím... A tak jsem se rozhodla sepsat článek o knižních hrdinkách, kterým nebyla opětovaná láska. Přiznám se, moc jsem jich nenašla! Spíše vede ta klasika - tedy příběhy, kde hrdinky prožívají oboustrannou, až osudovou lásku. Přesto jsem si na pár takových hrdinek, které stojí za zmínku, vzpomněla. Sice jsem dostala pár tipů, ale dle mého literatura, která mi byla doporučována, byla o zakázaných láskách, ne o neopětovaných. Pokud někdo z Vás ví o dalších, které jsem zde já neuvedla, nechť zanechá komentář... :)

Zasloužené první místo obsadila Malá mořská víla od Andersena. Kdo by si nepamatoval příběh o víle, která milovala tolik, že obětovala svůj život pro lásku k princi? Vzpomínám si na českou verzi s Šafránkou v hlavní roli... Tenkrát jsem doufala, že se princ přeci jen vzpamatuje a vrátí se k té, která mu zachránila život. Bohužel se tak nestalo, ale snad proto jsou Andersenovy pohádky tolik oblíbené. Píše příběhy ze skutečného života, a pokud vím, i tato pohádka byla inspirována jeho životem a obrazem skutečné lásky! Lásky k někomu, koho nemohl mít, a kdo mu lásku nemohl opětovat.
Hans Christian Andersen se zřejmě jen těžko vyrovnával se svou homosexualitou a právě Malá mořská víla se považuje za zpodobnění jeho lásky k mladému Edvardu Collinovi, kterému napsal: „Chřadnu kvůli Tobě jako kvůli krásné Kalábrijské nevěstce… mé city k Tobě jsou ženské. Ženskost mé povahy a naše přátelství musí zůstat tajemstvím.“ Collin, kterého muži eroticky nepřitahovali, napsal v jeho pamětech „Zjistil jsem, že nejsem schopný opětovat tuto lásku.“ Toto Andersenovi způsobilo mnoho trápení... zdroj: http://seminarky.superstudent.cz/materialy/hans-christian-andersen
Malá mořská víla - Hans Christian Andersen: Malá mořská víla zachrání při ztroskotání korábu z vln prince a zamiluje se do něj. Pro svou lásku obětuje své vlasy, při každém kroku trpí a je ochotna obětovat i svůj život. Prince si však kolem prstu omotá intrikující princezna a ten lásku mořské víly ztrácí. Ale i malá mořská víla má na světě někoho, kdo ji má rád více než svůj život.


Kdo si dál zaslouží, abych se o něm zmínila? Další adeptkou je Nina Zárečná ze hry Racek od Anotna Pavloviče Čechova. Nina se chce stát herečkou, a proto ji Treplev - jenž Ninu miluje, obsadí ve svém představení. Hra dopadne neúspěšně, značný podíl na tom nese i Treplevova matka - slavná herečka a milenka Borise Trigorina, do kterého se Nina bezhlavě, a posléze i nešťastně zamiluje. Příběh končí tragicky pro několik hlavních postav. Ale pro ty, kdo ještě hru nečetly, nebudu vyzrazovat konec. Nicméně, Nina je typickou představitelkou knižní hrdinky, které nebyla láska opětovaná tak, jak by si zasloužila. Zajímavost: Tomáš Klus o Nině napsal písen, která hru výborně doplňuje.
Racek - Anton Pavlovič Čechov: Hra má čtyři dějství. Racek je považován za přelomovou hru v dějinách evropského moderního dramatu. Děj hry, který nemá žádnou výraznější linii, je potlačen a čelné místo získává vnitřní život postav. Hra zároveň obsahuje řadu komicky absurdních situací. Hře dominuje šest jednostranných milostných vzplanutí. Přestože je Racek protkán řadou milostných vztahů, typicky pro Čechova, postavy si povídají o literatuře. Jejich vztahy a postoje lze poznat často pouze díky drobným zmínkám v textu nebo detailům v hereckém projevu jednotlivých protagonistů. Ačkoli hra obsahuje řadu pochmurných míst a témat (nešťastná láska, rozpad osobnosti, sebevražda, alkoholismus), Čechov ji označil jako komedii. Snažil se tak vyjádřit své nazírání na život, který i přes řadu nešťastných momentů má převážně groteskně-absurdní charakter.Další žena, které nebylo dopřáno milovat a být milovaná je HRDINKA Agnes, kterou nám představila spisovatelka Hannah Kent. Záměrně jsem slovo hrdinka napsala velkými písmeny, nebot Agnes je skutečná osoba, která kdysi žila a skutečně milovala... Je to jeden z nejsmutnějších příběhu, který jsem četla! Navždy se mi zapsal do srdce. Nikdy nezapomenu na Agnes, která tolik milovala, a která byla tak krutě zrazena! Tahle hrdinka milovala do poslední chvíle toho, kdo si to ani v nejmenším nezasloužil a dá se říct, že láska k němu, rozhodla i o jejím nesmírně tragickém osudu.
Agnes - Hannah Kent: Islandský příběh o touze a zradě. Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu. Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo.
Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo.Naposledy jsem si nechala Tilly Trotterovou od Catherine Cookson - bohužel tuhle knihu jsem zatím neměla možnost číst, proto z ní nemohu napsat své dojmy.... Ale dle anotace spadá do kategorie neštastná, neboli neopětovaná láska. U nás tedy vyšel jen jeden díl, což se divím, vzhledem k tomu, že reakce na tuhle knihu jsou převážně velmi kladné. Přejdu tedy rovnou k tomu, o čem kniha vlastně je.
Tilly Trotter - Catherine Cookson: Šestnáctiletá Tilly Trotterová je jiná než ostatní dívky v jejím věku. Nesplňuje klasická měřítka krásy, je vysoká a štíhlá. Přesto vyzařuje zvláštní, neobyčejné kouzlo, pro které po ní muži touží a ženy jí závidí. Pomáhá prarodičům, kteří ji vychovali, a nebojí se ani „mužské práce“. Miluje jediného muže, farmáře Simona Bentwooda. Ten se však ožení s jinou. A to není jediné zklamání, které Tilly zažije.
You Might Also Like

0 komentářů

.

.

Subscribe