RC: Brooklyn jako závan dospělosti...

8:58:00Knihu Brooklyn napsal irský spisovatel Colm Toibín, a jeho počin je řazen mezi nejlepší irské příběhy současnosti. Román rovněž posloužil jako předloha k filmu se stejnojmenným názvem -  filmová adaptace získala tři nominace na Oscara. Hlavní role se zhostila Saoirse Ronan, původem Irka. Narodila se však v New Yorku, ale rodiči byla vychovávána v Irsku. Film měl u nás premiéru 25. února, 2016. Saoire jste mohli vidět ve snímcích jako je Hostitel, Město Ember, Pevné pouto, nebo třeba  Pokání, kde si zahrála se svým hereckým vzorem Keirou Knightley.  Ale teď už k samotné knize.


Hlavní hrdinka Eilis žije jen se svou matkou, a sestrou Rose v malém městečku Enniscorthy. V Irsku, a především na maloměstě  je taková nouze o práci, že se ani pro Eilis, jenž je vzdělaná, nenajde žádné pořádné uplatnění. Celá rodina žije z platu nejstarší dcery Rose, která pracuje v kanceláři jako účetní. Eilis nakonec vezme za vděk nečekanou nabídku. Výpomoc v krámě, u příliš neoblíbené hokynářky Kellyové... Zde si však vydělá tak směšnou částku, že matka se sestra rozhodnou o jejím příštím osudu. Rozhodnou, že  Eilis odjede za prací do Brooklynu, byť si tím Rose vědomě vybírá i ten svůj nelehký osud.  Díky známostem starší sestry se však hlavní hrdinka do New Yorku dostane téměř bez problémů. Zde na ní čeká jak ubytování, tak práce prodavačky v obchodním domě. Jenže Eilis se po domově stýská každý den... Cítí se v tak obrovském městě ztracená, všechno  je ji cizí, a nejraději by se vrátila ke své rodině, do rodného Irska.  Kde jsou její možnosti sice tolik omezené, ale kde je doma. Potom potká Tonyho, a všechno najednou začne dávat smysl... Brooklyn začíná být pro Eilis domovem. Jenže jak to bývá, když to člověk nejméně čeká, zasáhne do jeho života něco, co mu připomene, odkud pochází.

Jazyk Colma Toibína je prostý a jednoduchý. Žádné kudrlinky, ani metafory v jeho psaném projevu nečekejte. Přesto, nebo spíše proto se kniha čte velmi dobře. Román je vyprávěn z pohledu vypravěče -  pro mě tak akorát na míru. Příběh není náročný na přemýšlení, čtenář se lehce orientuje, a stránky ubíhají rychle. Avšak není jednoduchý... Je to především pocitové dílo. Pokud ovšem hledáte něco, kde děj graduje, a oplývá nečekanými zápletkami,  tak se tomuto čtivu vyhněte. Brooklyn je jako skutečný život... většinou plyne pokojně, jen občas do něj vtrhne bouře, která změní náš směr. Někomu se toto všechno  může jevit nudně, ale asi chápu, proč je tento román tolik oceňovaný.  Brooklyn je jako závan dospělosti. Kdy stojíte na prahu něčeho nového, a máte strach, ale zároveň je to příslib čehosi vzrušujícího... Je o tom, jaké to je, když opustíte svůj nudný život, a někde tam daleko si uvědomíte, jak moc jste ty bezpečné místa milovali. O tom, jak moc se vám může stýskat ve městě plném lidí, kde je vám i počasí cizí. O tom,  jak moc se v něm můžete cítit ztracení, dokud se nenajde někdo, kdo vám domov připomene. O tom, že někdy jsou nejtěžší cesty zpátky...

Je to kniha o niterných pocitech každého, kdo opouští svůj starý svět pro nový... A vždycky, když se pro něco rozhodujeme, za sebou něco necháváme. Minulost, lidi, místa, vzpomínky. Zvyknout si, je zpočátku to nejtěžší... ale potom není nic jednoduššího. Na knize Colma Toibína se mi nejvíc líbilo to, že je vše tak reálné. Je to příběh, který se může stát každému. Je to vyprávění o skutečných lidech, ve skutečném světě. Příběh o tom, že kde se zabydlí naše srdce, tam je náš domov... to je Brooklyn. 

BrooklynRomán irského autora Colma Toibína Brooklyn vypráví prostý příběh obyčejné mladé ženy, která na popud rodiny odejde za prací do New Yorku. Dobrý úmysl sestry a matky podpořený tou nejlepší vůlí ze strany samotné Eilis vede k tomu, že dívka nastoupí cestu do neznáma, do světa, který s ní nemá (alespoň zpočátku) nic společného, do života, který si sama nevybrala. Eilisina ztráta je tím palčivější, že se jí bolestně stýská po něčem tak žalostně omezeném, jako bylo její dosavadní živoření v rodném Enniscorthy. Brooklyn však není jen naléhavým příběhem jednoho smutného osudu. Tóibínova tichá, vyrovnaná a přesto bezprostřední próza podává detailně prokreslený obraz minulosti, konkrétně irského maloměsta a několika málo ulic ve starém Brooklynu první poloviny padesátých let minulého století. Samozřejmým kořením tohoto obrazu je humor. Humor bezděčný, nucený i bláznivý, ale vždy nevtíravý, tak jak jej přináší sám život.You Might Also Like

0 komentářů

.

.

Subscribe