Doporučuji: Moje nejoblíbenější YA fantasy!

11:56:00


Protože už jsem dlouho nic nedoporučovala, tak Vám chci dnes doporučit několik svých oblíbených YA fantasy knih! Jsou to příběhy, které (podle mě) stojí za přečtení v rámci Young Adult! Takové, které jsou víc dobrodružné, než ty typicky zaláskované trojúhelníky apod. Myslím, že dobrou YA fantasy aby čtenář pohledal, neboť skoro všechny jsou jako přes kopírák. Víc mi připomínají dívčí románky s vetší dávkou fantazie než  skutečně dobré fantasy. Ačkoliv,  několik takových přece jen existuje! Knihy jsou řazeny podle toho, jak mne zrovna napadne, v žádném případě podle oblíbenosti - každá je úplně jiná, proto si myslím, že ani  nějak srovnávat podle oblíbenosti nejdou.
Achaja - Andrzej Ziemianskij

Tak tahle kniha... páni! Když jsem ji dostala jako doporučení, vůbec jsem nečekala, že mě tak chytne! Achaja je absolutně úžasné čtivo - Andrej Ziemianskij je skutečně pán spisovatel! Umí dokonale pracovat se slovy, aby navodil úžasnou atmosféru, kterou přímo cítíte. Achaja je fantasy klenot, ale bohužel u nás tenhle příběh není moc znám - ani já ho donedávna neznala...
Anotace: Lidská touha po moci je silná. V jejím jménu se mučí, zabíjí a vedou se války. A když se přidá žárlivost a strach… Smrtící koktejl je namíchán… A co dobrodružství? Je hezké o něm pouze číst a přepisovat staré folianty. Ale jak léta plynou, je chuť zkusit to na vlastní kůži stále větší a větší. A co bohatství… Proč mají být bohatí jenom ti hloupí a bezohlední… Není čas ukázat světu, že bohatství lze získat i rozumem a důvtipem? Magie. Existuje a funguje. Ale pochopí kouzelník svého boha? Dokáže se povznést jako on nad dobro a zlo a neuhne ze správné cesty? Dokáže odolat svodům podivuhodného démona? A kdo vlastně je Virus? Jste už alespoň trochu zvědaví? Nebo si říkáte, to tedy musí být… Opět omyl. Některé věci nejsou takové, jakými se vždy zdály být. A když o ničem jiném, tak o tom vás příběh princezny Acháji rozhodně přesvědčí. Až si knihu přečtete, pochopíte, že jakoukoli další zmínkou o obsahu bychom prozradili víc, než by vám bylo milo. A proto neváhejte a otevřete ji. Rozhodně nebudete litovat.
Jiskra v popelu - Sabaa Tahir

Opět jedna super fantasy, kterou už asi většina zná. Jiskra je z produkce nakladatelství Host,  autorka této knihy píše vážně čtivě, proto má nejspíš takový úspěch - čte se to téměř samo! City se v tomhle příběhu objevují jen sem tam, nic extra. Opět je tu především akce, přátelství a dobrodružství.
Anotace: Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte. Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši. Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou. Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši. Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.
Naslouchač - Petra Stehlíková

Jedna skvělá fantasy z české kotliny! Nevím, co k téhle knize napsat... snad jen, že nemůžu dočkat druhého dílu! Opět žádné milostné pletky, ani trojúhelníky. Skvěle vymyšlený svět, a vypravěčský talent Petry! Zkrátka, stojí za to si ji přečíst, a mít ji doma. Škoda jen, že není tolik vidět. Naslouchači by slušela lepší propagace! Třeba se ji dočká už ten druhý díl.
Anotace: Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musíi sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.

Krvavá cesta - Mouira Young

Pamatuji si, že když jsem tuhle knihu četla, skončila jsem až ráno, a hned se vrhla na druhý díl! Ovšem, ten už mě tolik neuchvátil... trochu to pokazily ty milostné pletky. Avšak, první díl byl vážně skvělý! Krvavá cesta mi svým prostředím připomíná trochu Jiskru v popelu... Ačkoliv další díly už mě tolik nezaujaly, přesto doporučuji - stojí za to!
Anotace: Saba žije u Stříbrného jezera – pustiny zpustošené neustálými písečnými bouřemi – kde se její rodina snaží přežít a neustále naráží na pozůstatky dávno zaniklé civilizace Padlých. Když čtyři tajemní jezdci unesou její milované dvojče Lugha a zabijí jejího otce, Saba se vypraví osvobodit bratra a pomstít otce. Cestou potkává pestrou společnost dobrodruhů, pašeráků a samozřejmě i Jacka, úžasného a nesmírně drzého kluka. Saba během svého putování zjistí, že není slabou a bezbrannou dívkou, ale naopak skvělým bojovníkem, který má schopnost změnit deformovanou společnost zevnitř… Krvavá cesta je román plný akce, napětí a dobrodružství.
Sedm království/Výjmečná - Kirstin Cashore

Tak takhle série, se mi taky moc líbila. I když, zde už lásku čekejte, pořád je to hodně dobrodružné! Jen škoda, že další díly u nás nevyšly, protože první díl Výjmečné se mi moc líbil. Velká škoda...
Anotace: V Katsině světě to lidé narození s mimořádným nadáním – Výjimeční – nemají jednoduché. Všichni se jich bojí, pohrdají jimi, nebo je využívají. Katsa ale nese břemeno, které sama nenávidí: je Výjimečná v zabíjení. Slouží strýci Randovi, králi Mezizemě, a má za něj dělat špinavou práci – trestat a mučit každého, kdo se mu znelíbí. Při setkání s princem Po, Výjimečným bojovníkem, Katsa ještě netuší, jak moc se jí změní život. Nikdy by nečekala, že se stane Poovou přítelkyní. Nikdy by nečekala, že zjistí novou věc o svém nadání – a že odhalí hrůzné tajemství… tajemství, které by pouhými slovy dokázalo zničit všech sedm království.

Královna Tealingu - Erika Johanesen

Myslím, že Královna Tearlingu je opravdu jedna z velmi dobrých YA fantasy. Hodně dobrodružství, méně citů. Intriky, lži... skvělá hrdinka. Tedy, alespoň v tom prvním díle, pak už si každý musí udělat názor sám. Každopádně doporučuji!
Anotace: Fascinující fantasy příběh dlouho ztracené královny, její nejisté a nebezpečné cesty na trůn a přátelství i hlubších vztahů, které vznikají, když se temné nadpřirozené síly snaží zničit poslední zbytky dobrých, spravedlivých a věrných.You Might Also Like

6 komentářů

 1. s tim, co znam, mame podobny vkus, takze se od tebe necham inspirovat v tech, co neznam a doporucujes :)

  OdpovědětVymazat
 2. Blood Red Road mě podle tvé recenze zaujala. Taky nemusím milostné pletky a intriky. Jinak ostatní taky nevypadají špatně, škoda ale, že na knihy nemám čas. Teď jsem si oblíbila ebooky, protože moje práce je více méně na počítači a je jí opravdu dost. Proto mé či už nezvládají další knižní zátěž. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Taky mam rada YA, dekuji za knizni tip, urcite se podivam na ty, ktere neznam :-).

  OdpovědětVymazat
 4. Sedm království vypadá skvěle. Pro mě je to asi Železná víla, Skleněný trůn a to bude tak všechno. Já na ty YA fantasy moc nejsem, raději si přečtu pořádnou, kvalitní fantasy :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ta Achaja vypadá zajímavě! :) Děkuji za tipy :)

  Ohněm políbená

  OdpovědětVymazat
 6. Skvělý výběr :) Většinu z knížek jsem četla a také se rychle zařadily mezi mé oblíbené :) Dobře vypadá i Achaia, kterou neznám, takže děkuji za tip :) Určitě po ní kouknu :) Měj se krásně :)

  OdpovědětVymazat

.

.

Subscribe