Knihomolská horečka: Máte příznaky?

4:48:00
Příznaky: Začíná to jednou knihou, a končí to obrovskou knihovnou na sklonku života... Tedy, alespoň o takovém konci sníme. (Zase tak úplně to naší smrtí nekončí, neboť už v mladém věku plánujeme, že jednou knihovnu zdědí naše děti - předem je varujeme, že jestli knihovnu rozdají, a nebo se o ní nebudou starat, budeme je chodit strašit!)
Pokročilé stádium: Chce se Vám pořád číst, a utrácet peníze (za knihy).
Léčba: Co 24 hodin knihy, knihy a zase knihy...
Vedlejší účinky: Doživotní zhoršení zraku, a věčně prázdná peněženka.
Shrnutí stavu pacienta: Příznaky s úsměvem přehlíží, říká, že nakupovaní knih je životní styl! Vedlejší účinky mu absolutně nevadí. Léčbu, kterou si naordinoval sám, bez sebevětších potíží dodržuje. Pacient doporučil léčbu mě, prý si mám nějakou knihu zkusit přečíst, a pak pochopím!
Diagnóza: Knihomolská horečka


Jak se knihomolská horečka projevuje v běžném životě?


V autobuse, vlaku, a jiných dopravních prostředcích...
Pokud jedeme hromadnou dopravou, vždycky sebou máme knihu, či čtečku. Nebo máme chytrý telefon, kde se dá taky celkem pohodlně číst. Naší pozornost celkem jistě upoutá člověk, který čte. Přijde nám to sympatické, že potkáváme dalšího knihomola - jako bonus projevíme zájem. Snažíme se zjistit, co ten druhý čte. Někdy to jde hůř, někdy líp... (některým se totiž projeví jeden z nežádoucích účinku, jako je zhoršení zraku) ale většinou to zjistíme. Pokud dotyčný sedí vedle nás, zkoušíme zachytit alespoň úryvek, protože víme, že i takhle se dá ten titul zjistit. A když to konečně zjistíme, naše další kroky směřují na databázi knih, abychom zjistili, o čem ta kniha vlastně je...

Ve městě...
Když jsme vystoupili z autobusu, nebo jiné hromadné dopravy, tak nejspíš proto, že se ve městě chystáme do knihkupectví. Pokud  jsme to výjimečně v plánu neměli, ale přesto kolem nějakého procházíme, už z dálky slyšíme jak na nás ta výloha volá, abychom vešli! Tak mi teda vejdeme...(Pokud hledáme nějakou knihu, kterou moc chceme, jsme schopni projít všechny nejbližší knihkupectví. A nevidíme na tom nic nenormálního - na rozdíl od ostatních).

Doma...
Všude máme spousty knih! Každý druhý den nám domů chodí balíčky - pokud doma nejsme, čeká na nás ve schránce oznámení o uložení balíčku na poště. Nikdo neví, jak nám taková milá zpráva dokáže rozbušit srdeční tep... a co teprve, až ho rozbalíme!


Co ti zase přišlo??
Ticho...
Zase nějaké knížky, že jo?!


 Návštěvy...                        
Moc nemusíme, protože stále máme, co dělat (rozumějte číst a všechno kolem knih - blog, fotky, recenze) Jako na potvoru, zrovna nějaká přijde, když čteme! S nelibostí knihu zavíráme. Během hovoru, který stejně vnímáme jen na půl ucha, myslíme na příběh, a doufáme, že návštěva brzy odejde... rádi  bychom se vrátili do světa fantazie! Nebaví nás  poslouchat, jaké nové záclonky si zase návštěva koupila, a co Káča říkala...  
Pracujeme...
V knihkupectví, v knihovně, v redakci,  nebo nakladatelstvích a příbuzných oborech. Pokud (zatím) ne, tak o podobných postech sníme.

Každý skutečný knihomol je i spisovatel...
Je to tak! Většina knihomolů, má v útrobách svého počítače vlastní texty, povídky, romány. Sníme o tom, že jednou něco z toho vydáme. Díky čtení máme skvělou slovní zásobu, proto nám to jde skoro samo... jen občas nevíme, co dřív. Psát, nebo číst?

Vánoce...
Dárky jsou u nás tak jasné,  jakože ráno vyjde slunce! Chceme knihy, a všechno s knižní tématikou. Často si dárek vybíráme sami, a počítáme dny, kdy ho budeme moci rozbalit. Občas zkoušíme, jestli by nešlo dáreček dostat už předem - většinou to však nevyjde! Abychom navodili knižní atmosféru, saháme po knihám s vánoční tématikou. Minulý rok to byla třeba kniha Sněží, sněží od Johna Greena a spol.

Narozeniny...
Opět chceme knihy, a věci s knižní tématikou. A úplně boží by bylo, kdybychom dostali dort, který by měl podobu naší oblíbené knihy... upřímně, doufáme, že to ty naše nejbližší napadne. Pro jistotou již předem avizujeme, a sdílíme fotky knižních dortů všude, kde se dá.


Skupiny...
Patříme do všech knižních skupin, (často v nich potkáváme stejné lidi) které na facebooku existují! A pak trochu litujeme, protože každý den někdo sdílí tip na knihu, která nás zaujme! V mnoha případech bychom ji rádi měli i doma... Jediná reálna překážka jsou peníze. My si dokážeme představit, že si ji koupíme, ovšem naše peněženka ne! Abych nezapomněla, máme knižní profily na stránkách jako Databáze knih, Goodreaders, Wattpad, Blogger apod. A protože si často knihy fotíme, většina z nás je i na Instagramu...

Nakupování...
Občas, jen tak projíždíme  internetové knihkupectví a zkoušíme, kolik by nás stály knihy, které se nám líbí... Většinou to končí povzdechem, a zavřením okýnka.

Knižní mafie...
Každý skutečný knihomol patří alespoň do jedné zakázané skupiny! Vy, víte o kterých je řeč, že jo? Ale pššt, nikomu ani muk...

O půjčování...
Knihy, po špatných zkušenostech nepůjčujeme! Protože zde platí pravidlo:"Dáš, a zpátky nedostaneš!" Některým z nás  doma zůstaly (jako vzpomínka) jen prázdné obaly, či přebaly... Těm, co nám naše miláčky nevrátili, přejeme brzké vymazání písmenek z knih!

(fotky jsem si vypůjčila z databázeknih a google)


You Might Also Like

11 komentářů

 1. Naozaj super článok :D ja už dlhšie trpím príznakmi, ale je to naozaj neliečiteľné :D naozaj som sa pobavila

  http://booklovers-world.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 2. Já jako shopaholička to mám podobně. Taky, když jdu kolem obchodu a spatřím za výlohou nějaký fakt pěkný kousek, mám opravdu co dělat, abych nevyprázdnila peněženku. Ale i přes to v tom nic špatného nevidím, ba naopak. Baví mě to! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Diagnóza: knihomoľ... to na mňa sedí.

  Daniela

  OdpovědětVymazat
 4. Ach jo, já to vždycky říkala, že trpím něčím neléčitelným :) ale proč se léčit z tak příjemné nemoci?
  Kateřina
  trojtecka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Okej, takže ďalšia choroba. Už je to so mnou zlé :D
  Naozaj perfektný článok, je vidieť, že si si dala záležať :)
  https://ankalooksword.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 6. Hah... Až na to, že mám nutkání si půjčovat knihy. Málokdy si knížku kupuji, jsem spíše na půjčování z knihoven. A to jsou pak komíny u postele a vždycky je to adrenalin jít do knihovny. :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Sakra, tak to mám tedy snad všechny příznaky. Ale nějak se mi to nechce „léčit“ :D :D Pěkný článek :)

  OdpovědětVymazat
 8. Tak to je naprosto trefný článek :-) Mé okolí už si taky začalo všímat knihomolských příznaků :-)

  http://pinkyvknihach.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 9. Většina bodů u mě platí, ale ne všechny! Knihomolskou horečku tedy asi nebudu mít, ale rozhodně je to dobrý nápad, shrnout poznatky ze svého knižního života =D :)
  Nia
  http://bookeers.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 10. Skvělý, vtipný článek :) Jsem vinna v plném rozsahu a nestydím se za to :D

  OdpovědětVymazat
 11. :-D :-D :-D jo, jsem jednoznacne nakazena :)

  OdpovědětVymazat

.

.

Subscribe