RC: Princezna Achája - Andrzej Ziemianski

9:01:00Co byste dělali, kdyby vás zradila vlastní krev? Představte si, že máte nevlastní matku, která je mladší než vy a ponoukne vašeho vlastního otce, aby vás poslal téměř na jistou smrt do války. Vlastně si myslí, že vás posílá "jen" na výcvik, to, že tam budete šikanování, posléze padnete do otroctví a nejspíš tam i umřete, netuší... nebo nechce tušit? Že si to nedokážete představit? To ani Achája -  do doby než je odvlečena do výcvikového tábora pro budoucích vojáky. Důvody macechy jsou celkem prosté, pokud nebude žít právoplatný dědic trůnu, mohl by na něj nastoupit ten, co teprve přijde.

"Nastal konec. Konec i těch nejskromnějších přání, plánů, záměrů. Už nikdy nebude princeznou, dcerou velkoknížete. Bude ničím, méně než ničím - polonahou otrokyní, která k potěšení nějakého velmože obsluhuje u stolu, nebo táborovou děvkou znásilňovanou žoldáky."

Když Acháju odvezou do tábora, dostane zde pořádnou lekci, neboť to, že je princezna, a dcera mocného muže  nikoho nezajímá... V táboře neznamená nic. Princezna je šikanována svými spolubojovníky -  nezbývá ji nic jiného než se podřídit, a přijímat rány jako ten ztvrdlý chléb, který den co den, dostávají k jídlu.  Ale to ještě není nic proti tomu, co má teprve přijít. Achájin oddíl je nečekaně odveden do bitvy, kterou, jak se dalo očekávat, prohrají. Padnou do zajetí, a jsou odvedení do otroctví. Někdo půjde do dolů, další umře, a ti pohlední skončí v harémech... Ale co bude s princeznou? Budou za ní chtít výkupné, nebo něco jiného? Jaké s ní mají úmysly? To se Achája brzy dozví.
Kniha má rychlý rozjezd, žádné zdlouhavé zdržování a zbytečná omáčka. Když mi Achája byla doporučena, opravdu jsem nečekala, že by mě až tak chytla! Hned jsem si zamilovala autorův styl, jakým píše... je to takový ten styl, kdy je vám postava hned blízká! Nejenže Ziemineski dokáže skvěle navodit atmosféru, ale i bravurně popsat okolí.  Obrazy doslova vidíte před očima. Achája je akční, drsná a nevyzpytatelná. Propracované postavy, ale i jejich myšlenkové pochody jsou jen třešničkou na dortu. Příběh Acháji není absolutně předvídatelný, spíše si říkáte, kam tohle sakra povede? Protože autor svými postavami nemazlí, naopak ji pořádně nakládá! Každá stránka  je překvapením.

Nečekejte žádné naivní lovestory, ačkoliv je to vlastně YA o náctiletých. Sice tu romantika je, ale vkusně podaná!  Je to chytrá kniha, plná chytrých myšlenek, a občas i sprostých slov. Samotná Achája je sympatická princezna, ač se místy divíte její naivitě. Když si však uvědomíte, že vyrostla za zdmi paláce, už se tomu tolik nedivíte, jen čekáte, kdy se konečně sebere a začne bojovat za svou svobodu! Upřímně doufáte, že má v plánu i pomstu, protože zrada vlastního otce je neodpustitelná! Děj je vyprávěn z více pohledu - mě nejvíc zaujaly party Acháji. Strašně jsem chtěla vědět, co s ní bude... zachrání ji někdo? Začne bojovat? A co její otec? U každé postavy, která zrovna vypraví, máte obrázek s její podobiznou, a každá kapitola je doplněná o úžasné ilustrace, které vám děj ještě více přiblíží!    


Za sebe mohu Acháju jen doporučit! Kniha je plná zajímavých postav, dobrodružství, ale i vtipných momentu. Velkou výhodou této série je, že je dokončená, takže nemusíte X let čekat na další díly, ale jen číst a nechat se pohltit dějem, který se čte téměř jedním dechem! A koupi opět nelituji, protože jsem ji zase koupila za pár korun v antikvariátu! Miluju antikvariátu, jsou v nich skvosty za pár korun...


Anotace: První kniha série Achája. Lidská touha po moci je silná. V jejím jménu se mučí, zabíjí a vedou se války. A když se přidá žárlivost a strach… Smrtící koktejl je namíchán. A co dobrodružství? Je hezké o něm pouze číst a přepisovat staré folianty. Ale jak léta plynou, je chuť zkusit to na vlastní kůži stále větší a větší. A co bohatství… Proč mají být bohatí jenom ti hloupí a bezohlední… Není čas ukázat světu, že bohatství lze získat i rozumem a důvtipem? Magie. Existuje a funguje. Ale pochopí kouzelník svého boha? Dokáže se povznést jako on nad dobro a zlo a neuhne ze správné cesty? Dokáže odolat svodům podivuhodného démona? A kdo vlastně je Virus? Jste už alespoň trochu zvědaví? Nebo si říkáte, to tedy musí být… Opět omyl. Některé věci nejsou takové, jakými se vždy zdály být. A když o ničem jiném, tak o tom vás příběh princezny Acháji rozhodně přesvědčí. Až si knihu přečtete, pochopíte, že jakoukoli další zmínkou o obsahu bychom prozradili víc, než by vám bylo milo. A proto neváhejte a otevřete ji. Rozhodně nebudete litovat.

You Might Also Like

0 komentářů

.

.

Subscribe